muhasebe

Öğretmenler Günü

Öğretmenlerin toplumumuzdaki önemini ve değerini belirtmek, öğretmenler ve öğrenciler arasında sevgi saygı ve dayanışma bağlarını güçlendirmek, öğretmenlik mesleğine yeni atılan öğretmenlerde mesleklerinin bilincini uyandırmak amacıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul ettikleri 24 Kasım tarihi, 1981'den bu yana okullarımızda Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Kutlama etkinlikleri 30 Kasım tarihine kadar sürer.

REKLAM

Öğretmenler Günü kapsamında; eğitime, öğretime hizmet etmiş, saygınlık kazanmış öğretmenler anılır. Öğretmenlerin gençlerin yetişmesindeki önemli katkıları anlatılır. 

Öğretmenler Günü İle İlgili Güzel Sözler:

Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir.

Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir.

Atatürk; "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." demekle öğretmene yüklediği sorumluluğu ve değeri anlatmıştır.

Öğretmenlerimiz sevgi dağıtır. İçimizi aydınlatır. Bizi doğruya yöneltir. Bilgili kişiler olmamız için çaba gösterir. Dünyayı tanıtır.

Öğretmen her alanda yeniliği, yenileşmeyi savunur. Gerçekleri anlatır. Beceri ve yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Kısaca analar doğurur, öğretmenler yetiştirir.

Türk ulusunun geleceğinin umudu güvencesi olan çocuklarımızı gençlerimizi yetiştiren Türk öğretmenleridir.

İçinde yaşadığımız uzay çağı bilgi çağıdır. Bilim, teknik, sanat uygarlığı oluşturur. Bunları bize öğretmenlerimiz tanıtır öğretir sevdirir benimsetir. Bu sayede kendi geleceğimiz ulusumuzun geleceği daha parlak olacaktır. Bunun önemini kavrayan ileri uluslar öğretmen yetiştirmeye çok önem verirler.