muhasebe

Pos Makinesi

Kredi kartı veya banka kartı üzerindeki manyetik bant veya benzeri teknolojik araçlarda yer alan kart ve kimlik belgelerini esas alarak, her türlü mal ve hizmet alımında, alacak veya nakit ödeme belgesi hazırlanmasında kullanılan elektronik cihaza POS makinesi denir.

REKLAM

Pos sistemi: POS, Point of Sale'in (Satış Noktası) İngilizce kısaltmasıdır. Kredi kartlarıyla, bu POS makineleri üzerinden işlem yapılır. POS cihazları bir telefon hattına bağlanır, telefon hattı üzerinden kredi kartı bilgileri, kredi kartları bilgi merkezine ulaşır, kredi kartının limitlerine bakılır ve otomatik onay ya da onaysızlık verilerek alışveriş işlemleri gerçekleştir.

Yeni sistemdeki ilk şifre, kredi kartını mevcut şifresiyle aynı olacaktır. Şifresini bilmeyenler ilgili bankanın çağrı merkezini arayarak bu konuda bilgi edinebileceklerdir. Alışveriş yapılan POS cihazlarından ya da şifre giriş cihazlarından şifre değiştirmek mümkün değildir.

Satış işlemi (Direkt Satış): Müşterinin kartından belirtilen tutarın çekilerek işletmenin hesabına yatırılmasını sağlar.

Peşin Fiyatına Taksitli Satış: Satış işleminde taksit sayısı da belirtilebilir. Bu durumda, tutar belirtilen takside bölünerek her taksit zamanı geldiğinde işletmenin hesabına yatırılır. Bu şekilde yapılan işlemlere peşin fiyatına taksitli satış denmektedir.

Provizyon: Provizyon işlemi bir kredi kartının alışverişe uygun olduğunun kontrol edilmesi, uygunsa istenen tutardaki blokenin karta konulması amacıyla kullanılır.

Vade Farklı Taksitli Satış (VFT): Bankanın, satılan ürünün peşin tutarı üzerinden istenen vadede ( vade sayısı 36 aya kadar çıkabilir ) kredi kartı sahiplerine önceden belirlenmiş oranda faiz uygulayarak kredi verme işlemidir.

Gün Sonu Mutabakatı: Mutabakat için gün bitiminde gün sonu hesap özeti raporunun mutlaka alınması gerekir. Gün sonu raporu alınmayan işlemler hesaba alacak kaydedilemez. Saat 23:45’e kadar alınan gün sonu bedelleri ertesi gün hesaba alacak kaydedilir. Gün sonu raporu daha sonra alınan işlem tutarları ise bir sonraki gün hesaba geçer.

Serbest Meslek Faaliyetlerinde Pos Makinesi Kullanımı: Yeni uygulama ile serbest meslek faaliyetinde bulunan hekimler (diş hekimleri ile veteriner hekimler dahil) tarafından aşağıdaki şekilde pos belgesi kullanılacaktır. Pos makinesinde uygulamada belirlenen esaslar şöyledir; 1/6/2008 tarihinden itibaren işyerlerinde bu Tebliğde belirtilen özelliklere sahip POS’ları bulunduracaklardır. Gerekli şartları taşımayan POS’lar 1/6/2008 tarihinden itibaren kullanamayacaklarından, bu cihazlar sahipleri (bankalar, katılım bankaları vb.) tarafından ya toplanacak ya da bu Tebliğde yer alan esas ve usullere uygun hale getirilecektir.